• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/ISEWorld?ref=bookmarks

SAT

Amerika'daki üniversitelerde lisans eğitimi almak, burs kazanmak ya da Türkiye'de yabancı dille eğitim veren üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerden öncelikli olarak istenen sınavlardan biri SAT'dir. Genelde SAT I sınavı zorunlu olarak istenirken, bazı üniversiteler ya da üniversitelerin belli bölümleri SAT II sınav sonucunuzu da isteyebilir. Sınav, College Board tarafından organize edilir.

SAT I Sınavı Reasoning Test olarak da bilinir ve sayısal ve sözel alanlarda öğrencinin genel bilgi ve yeteneğini ölçen 3 saatlik bir sınavdır.

Sınav, bir kopyası okula da ulaştırılan writing, mathematics ve critical reading bölümlerinden oluşur ve her bölümden alınabilecek puanlar 200-800 arasında değişir. Başarı için yeterli görülen puan ise, okulların şart koştuğu minimum skora göre değişir.

Sınav birbiri ardına gelen toplam 10 adımdan oluşur: 25 dakikalık bir kompozisyon, altı adet 25′er dakikalık bölüm (matematik, okuma ve kompozisyon), iki adet 20′şer dakikalık bölüm (matematik, okuma ve kompozisyon) ve bir 10 dakikalık çoktan seçmeli kompozisyon bölümü.

SAT II Sınavı Subject Test - Branş Sınavı olarak bilinir ve 1 saat sürer. Çoktan seçmeli bir sınav olan ve her bölümün 800 puan üzerinden değerlendirildiği SAT II, fizik, kimya, biyoloji, tarih gibi alanlarda sorular içerir.

İstenildiği kadar alınan, Amerika'da yılda 7, diğer ülkelerde ise yılda 6 kez yapılan ve geçerliliği 5 yıl olan sınava, okulun talebine göre tekrar girilebilir.